Jaké 3 metody použít k vytvoření hesla, které hacker neprolomí a zároveň si ho jednoduše zapamatujete

Pokud se podíváme na statistiku 200 nejpoužívanějších hesel z minulého roku, vítězem je 123456 https://nordpass.com/most-common-passwords-list/

Takové heslo je prolomeno během několika vteřin. Jak vlastně útočník může prolomit vaše heslo? Zkouší postupně různá hesla, dokud netrefí správnou kombinaci. Může k tomu použít slovník, do kterého umístí bud nejčastěji používaná hesla nebo pokud cílí přímo na vás, tak tento slovník poskládá z jakékoliv indície související s vámi, tj. pokud jste například blázen do Mercedesu, je pravděpodobné, že toto slovo bude součástí vašeho hesla. Další profláknuté varianty jsou použití jména manželky/manžela, dětí, domácích mazlíčků, datumů narození dětí, manželek, psů, křečů a jiných mazlíčků.

Proto všude na internetu čteme, že je důležité mít silné komplexní heslo, tj. heslo obsahující alespoň jedno velké písmeno, jedno číslo, jedno malé písmeno a speciální znak. Aby takové heslo útočník prolomil, bude potřebovat zkoušet všechny možné kombinace a pro hesla delší 12 znaků je tato metoda nepoužitelná. Např. pokud uvažujeme znakovou sadu o 80 znacích, pak máme 80^12 možných dvanáctiznakových hesel.

U takových hesel je problém, že se téměř nedají zapamatovat.

Zapamatujete si takovéto heslo?

r6DA?ulUS9viC6>m7

Za prvé se špatně píše na klávesnici, za druhé je složitě zapamatovatelné a za třetí pokud bychom si měli pamatovat několik podobných hesel, je to nadlidský úkol.

Proto potom končí zapsaná na lístečcích a v peněženkách…

Potřebujeme tedy vytvořit heslo, které bude dlouhé alespoň 12 znaků, zároveň zapamatovatelné a zároveň nedostupné na žádném slovníku, pojďme tedy na to:

1) Začneme libovolnou jednoduchou větou, např.:

mojemanzelkajeeva

2) Důležitá poznámka: budeme lhát, musíme předpokládat, že útočník o nás nasbíral informace:

mojemanzelkajekaterina

3) Do hesla přidáme čísla a velká písmena do míst, kde si je zapamatujeme, v mém případě každé druhé písmeno slova je velké:

mOjemAnzelkajEkAterina

4) doplníme čísla, například nakonec jako bonus:

mOjemAnzelkajEkAterina555

5) A co to okořenit nějakou gramatickou hrubkou nebo překlepem? S tím asi útočník nepočítá:

mUjemAnzelkajEkAterina555

A jsme ve finále. Máme neprůstřelné heslo, které si zvládneme zapamatovat:

Je složeno z jednoduché věty mojemanzelkajekaterina, kde pouze nahradíme každé druhé písmeno slova velkým písmenem, vepíšu pravopisnou hrubku a nakonec umístím čísla.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..